O MNIE

WITAM WSZYSTKICH

Ten serwis powstał by uchronić przed zapomnieniem ciekawy wycinek historii techniki jakim są telewizory lampowe. Znajdziecie w nim odpowiedź na pytanie jakie były początki telewizji, przed czym gromadziły się wieczorami całe rodziny i sąsiedzi lub do czego służył pilot ponad pół wieku temu. Moją pasję mam nadzieję zaszczepić u osób, które nazwy szmaragd czy belweder znają tylko z opowieści rodziców lub dziadków. Może u niektórych powrócą wspomnienia z młodości i zakręci się łza w oku. Jeżeli ktoś ma zamiar samodzielnie zagłębić się w gąszcz przewodów i lamp pod napięciem kilku tysięcy wolt, to znajdzie tu mnogość dokumentacji technicznej.

Telewizja od dziesięcioleci niezmiennie przyciąga rzesze widzów. Odbiornik telewizyjny zajmował zawsze główne miejsce w domu. Był bardzo drogi i bardzo skomplikowany w swej budowie. Konstruktorzy również w szczególny sposób podchodzili do swojej pracy tworząc nie tylko przedmiot użytkowy, ale niekiedy prawdziwe dzieła sztuki. Przekonajcie się sami. Liczba telewizorów do zaprezentowania jest pokaźna. Będą pojawiały się w tempie ich przywracania do życia i mojego wolnego czasu. To niestety mozolna praca. Daje jednak wiele satysfakcji. Obejrzenie filmu tylko w odcieniach szarości na ekranie telewizora sprzed 60-70 lat jest niesamowitym przeżyciem. To bardzo realistyczny przeskok w czasie.

W naszym kraju jest wielu miłośników starej elektroniki lampowej. Postacią która tworzy trzon tego środowiska jest renowator i kolekcjoner przedwojennej radiofonii Pan Eugeniusz http://muzeum-radia.c-v.us/. Dziękuję Eugeniuszu za Twoje wsparcie w budowaniu i uruchamianiu mojej kolekcji. Dziękuję również Panu Jerzemu, kolekcjonerowi militariów oraz pewnemu młodemu małżeństwu, które przekazało swojego Neptuna C na chwałę tej galerii.

Miałem pisać o sobie a wyszło jak wyszło.

NOTA PRAWNA

Prezentowana w serwisie TVVINTAGE.NET dokumentacja obrazowa podlega regulacjom wynikającym z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Cytowania krótkich fragmentów filmów dokonano celem analizy naukowej i statystycznej. Materiałami źródłowymi były:
Jak rozpętałem drugą wojnę światową – reżyser Tadeusz Chmielewski, 1969
Rozmowy kontrolowane – reżyser Sylwester Chęciński, 1991
Podróż za jeden uśmiech – reżyser Stanisław Jędryka, 1971
Nóż w wodzie – reżyser Roman Polański, 1961
Rejs – reżyser Marek Piwowski, 1970