TV WISŁA „A”

TV WISŁA „A”

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

  • NAZWA: TV WISŁA
  • MODEL: WERSJA „A”
  • ROK PRODUKCJI: 1956
  • PRODUCENT: WARSZAWSKIE ZAKŁADY TELEWIZYJNE /WZT/
  • KRAJ POCHODZENIA: POLSKA
  • ZASILANIE: 110/127/220 V
  • POBÓR MOCY: 220 W
  • LICZBA LINII: 625
  • LICZBA KANAŁÓW: 1
  • WYMIARY EKRANU: 24X18 CM
  • WYMIARY ODBIORNIKA /S/G/W/: 410X550X450 MM
  • RODZAJ OBUDOWY: DREWNIANA, FORNIR, POLITURA
  • CIĘŻAR: 35 KG
  • LAMPA OBRAZOWA: 31ŁK2B /PDF/

DOKUMENTACJA:

OPIS:

TV Wisła to pierwszy w naszym kraju seryjnie produkowany odbiornik telewizyjny. Był on kopią radzieckiego telewizora Awangard z 1953 roku. Polski Rząd wykupił licencję na produkcję Wisły oraz podzespoły do jej montażu. Stało się tak, ponieważ prace nad w pełni polskim telewizorem /Belweder/ nie były ukończone, a potrzeba rozwoju krajowej telewizji intensywnie rosła. W tym okresie działał już Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny przemianowany 30 kwietnia 1956 roku na Warszawski Ośrodek Telewizyjny. Ówczesne władze zdecydowały nawet o zakupie wozu transmisyjnego i części wyposażenia studia telewizyjnego poza Blokiem Wschodnim w Wielkiej Brytanii /PYE, EMI, Marconi/. Pierwszy egzemplarz Wisły opuścił linię produkcyjną Warszawskich Zakładów Telewizyjnych w dniu święta narodowego 22 lipca 1956 roku. Do końca roku wyprodukowano około 2,5 tys. telewizorów, a kolejne 14 tys. w 1957 roku.
Początkowo Wisła posiadała oryginalną radziecką obsadę lamp – seria „A”. Nieco później wprowadzono na rynek Wisłę „B”, w której zastąpiono część lamp odpowiednikami Zachodnimi. Wisła jako jedyny polski telewizor posiadała okrągły kineskop. Miał on przekątną zaledwie 12 cali. Kineskopy prostokątne wymagające bardziej złożonej technologii produkcji pojawiły się w następnych modelach. Lampa obrazowa stosowana w Wiśle nie miał dobrej jakości i dzisiaj trudno znaleźć sprawny egzemplarz. Brak przełącznika kanałów nie dziwi, skoro w całym kraju był nadawany tylko jeden program. Głośniki w liczbie dwóch oraz główne pokrętła regulacyjne znajdowały się pod górną pokrywą. Jej uniesienie włączało zasilanie telewizora. Włącznik sieciowy ulegał często awarii, dlatego telewizor zazwyczaj włączano/wyłączano przez proste manipulacje wtyczką w gniazdku. Wisła mimo stosunkowo małych gabarytów jest ciężka, ponieważ układ zasilający zbudowany jest w oparciu o duży transformator sieciowy.
Cena Wisły wynosiła pierwotnie 4000 złoty, a w sprzedaży ratalnej 4200 zł. Warto dodać, że przed erą Wisły programy polskiej telewizji były oglądane na nielicznych radzieckich, niemieckich i czechosłowackich odbiornikach takich jak Leningrad T2, Rubens, Rubin oraz Manes i Aleś. Wisłę dość szybko tj. w 1957 roku zastąpiono nowoczesnym, w pełni polskim telewizorem Belweder. Ta pierwsza trafiała więc na strychy lub do piwnic. Stąd wiele współcześnie osiągalnych egzemplarzy wymaga długiej i żmudnej renowacji.
Telewizor w latach 50-był dużym luksusem. Szczęśliwymi posiadaczami były więc głównie osoby z kręgu władzy.

OBSADA LAMP:

Wisła „A” Wisła „B” Zastosowanie
6Ż3P EF80 Wzmacniacz w.cz.
6N1P ECC85 Mieszacz i oscylator
2 x 6Ż3P 2 x EF80 Wzmacniacz p.cz. wizji
DGC12 DGC12 Detektor wizji (dioda germanowa)
6Ż3P EF80 Pierwszy stopień wzmacniacza wizji
DGC14 DGC14 Odtwarzanie składowej stałej (dioda germanowa)
6P9 6P9 Drugi stopień wzmacniacza wizji
2 x 6Ż3P 2 x EF80 Wzmacniacz p.cz. fonii
6Ż3P EF80 Ogranicznik
2xDGC13 2xDGC13 Dyskryminator fonii (diody germanowe)
6Ż3P EF80 Wzmacniacz m.cz.
6P9 6P9 Wzmacniacz głośnikowy
6N1P ECC85 Selektor impulsów synchronizacji i generator samodławny odchylania ramki
9P1P (EL84) 9P1P (EL84) Wzmacniacz końcowy odchylania ramki
6N1P ECC85 Wzmacniacz impulsów synchronizacji linii i generator samodławny odchylania linii
G807 EL81 Wzmacniacz końcowy odchylania linii
1C1S 1C1S Prostownik wysokiego napięcia
GC4P EY81 Prostownik usprawniający
5C3S 5C3S Prostownik sieciowy

PREZENTOWANY MODEL:

Ten egzemplarz to pierwotna wersja „A” z radzieckimi lampami z 1956 roku. Ma niski numer fabryczny – 320. Jest wyjątkowo dobrze zachowany, kompletny. Był przechowywany starannie w mieszkaniu od chwili jego zakupu. Pani Ewa, poprzednia właścicielka wspominała jak będąc dzieckiem chowała się pod stołem by zobaczyć ruchome obrazy na ekranie. Fornir obudowy nie wymagał żadnych napraw. Po wymianie kilku lamp i kondensatorów Wisła została przywrócona do życia. Na jednym z załączonych zdjęć można zobaczyć test Wisły z dużo mniejszym kineskopem od innego kultowego radzieckiego telewizora – KWN.

Wśród załączników jest instrukcja do Wisły z 1956 roku z radziecką obsadą lamp. To unikatowy dokument. Większość dostępnych instrukcji jest datowana na 1957 rok i posiada schematy późniejszego modelu „B”.

Atrakcyjność kolekcjonerska – 10/10 pkt
Trudności z pozyskaniem /globalnie/ – 1/10 pkt