W 1960 roku Warszawskie Zakłady Telewizyjne wprowadziły na rynek model telewizora o nazwie Wawel. Był to nowoczesny odbiornik wzorowany na modelu Turkus i Szmaragd, posiadający automatyczną regulację wzmocnienia. Wawel miał występować w dwóch wersjach z kineskopem 17” /OT1793/ oraz 21” /OT2101/.

Wawel OT2101 – broszura
Wawel OT2101 – realnie wyprodukowany model
Wawel OT1793 – wersja 17”

Z jakiegoś powodu pierwotne modele odbiorników Wawel nie weszły do seryjnej produkcji. Wersja z mniejszym kineskopem zapewne generowała zbyt dużą temperaturę w małej kompaktowej obudowie /metalowej lub bakelitowej/, co mogło wpływać na jakość pracy odbiornika oraz kondycję obudowy. Dobrze obrazują to powszechnie stopione kratki wentylacyjne w dwóch innych „małych” polskich telewizorach Pegaz i Fala. Jakieś kłopoty techniczne musiały również występować w konstrukcji z większym kineskopem. Konstruktorzy zmodyfikowali nieco skrzynkę telewizora tworząc ostateczną wersję 21” o nazwie Wawel 2, produkowaną już seryjnie jako jedyną.

Wawel 2 OT2101 /wersja poprawiona, ostateczna/

Na zakończenie warto dodać, że skrzynka odbiornika Wawel została zaprojektowana przez Andrzeja Latosa (1930 – 2019), którego prace z zakresu wzornictwa przemysłowego można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dziękuję Panu Albertowi ze Śląska za informacje o Wawelu 17”. Unikatowe zdjęcie pochodzi z wakacyjnego numeru tygodnika Panorama, 1959.