TV PYE D18T
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- NAZWA: TV PYE
- MODEL: D18T
- ROK PRODUKCJI: 1948
- PRODUCENT: PYE LTD; RADIO WORKS; CAMBRIDGE
- KRAJ POCHODZENIA: WIELKA BRYTANIA
- LAMPY: (No 19) EF50x11, EB41x3, PL33, PL38, EY51, PY31, PZ30
- LAMPA OBRAZOWA: MW22-14 /PDF/
- ZASILANIE: 220 V
- POBÓR MOCY: 130 W
- LICZBA LINII: 405
- LICZBA KANAŁÓW: 1
- WYMIARY EKRANU: 19X15 CM
- WYMIARY ODBIORNIKA /S/G/W/: 330X406X762 MM
- RODZAJ OBUDOWY: DREWNIANA, POLITURA
- CIĘŻAR: 19 KG
DOKUMENTACJA:
OPIS:
W 1948 roku firma Pye rozpoczęła sprzedaż dwóch modeli telewizorów tożsamych elektrycznie oznaczonych B18T oraz D18T. Pierwszy z nich był mniejszą wersją stołową a drugi konsolą podłogową. W konsoli zmieniono położenie głośnika oraz kineskopu. Te mocno zmodernizowane konstrukcje pozbawiono ciężkiego transformatora sieciowego a wysokie napięcie potrzebne do zasilenia lampy obrazowej uzyskano z nowego typu transformatora, działającego w oparciu o impulsy generatora linii i zjawisko odzysku energii flyback. Nowym rozwiązaniem było także szeregowe żarzenie lamp. Konstrukcyjne odmienności zmniejszyły koszty produkcji i zdecydowanie poprawiły bezpieczeństwo obsługi telewizora. Wcześniejsze modele B16T/D16T z 1946 roku nawiązywały do okresu przedwojennego i posiadały uzwojenie wysokiego napięcia nawinięte na transformator sieciowy. Eskalowało to groźbę porażenia prądem i utrudniało prace serwisowe. Charakterystyczne czerwone pentody EF50 były wciąż obecne w omawianych modelach, chociaż pierwotnie nie przewidziano ich stosowania w układzie żarzenia szeregowego. Z punktu widzenia współczesnego kolekcjonerstwa obecność lamp EF50 to niewątpliwie duża zaleta.
PREZENTOWANY MODEL:
Telewizor przeszedł w przeszłości w kraju pochodzenia prace serwisowe. Niestety, aby uzyskać ponownie obraz na ekranie należało wymienić niektóre kondensatory, lampy w generatorze linii oraz dostroić odbiornik. Ta ostatnia czynność była dość kłopotliwa. Na szczęście dokumentacja serwisowa krok po kroku opisuje cały proces. Dużym problemem był uszkodzony suwakowy potencjometr z nawiniętym drutem oporowym. Usterka tego typu jest trudna do usunięcia, kiedy jednym z celów staje się zachowanie oryginalnej formy urządzenia. Aluminiowe chassis wymagało jedynie odświeżenia.
Telewizor działa w standardzie 405 linii. Dla uzyskania obrazu wymagany jest odpowiedni generator sygnału testowego. Popularny konwerter Aurora /625/405 linii/ zapewnia taki sygnał oraz daje możliwość oglądania filmów.
Atrakcyjność kolekcjonerska – 8/10 pkt
Trudności z pozyskaniem globalnie – 5/10 pkt